Tarnosirea Bisericii Sfantul Proroc Ilie Tesviteanul

Tarnosirea Bisericii Sfantul Proroc Ilie Tesviteanul
“In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.”
 
Multumim Bunului Dumnezeu si suntem bucurosi ca dupa mai putin de 10 ani de la punerea temeliei Bisericii noastre de zid de catre vrednicul intru pomenire Patriarh Teoctist, I.P.S. Arhiepiscop de Targoviste Nifon, P.S. Ambrozie Episcop de Giurgiu si Parintele paroh Ilie Costescu, impreuna cu un sobor de preoti, Am finalizat lucrarile de constructie si amenajari interioare la Biserica si la Centrul Socio-Diaconal. 
 
Pictura Bisericii a fost executata in totalitate de pictorul Adrian Botea impreuna cu echipa sa pe cele patru registre direct pe fresca. Catapeteasma (Tampla) Sfantului altar este gata cu montajul pietrei semipretioase (onix).

Centrul Socio-Diaconal urmeaza, pana la sfarsitul lunii iulie, sa fie dotat cu componentele cabinetelor de Oftalmologie, Stomatologie, Consultatii Juridice, Intalniri pastorale cu tinerii, Meditatii pentru copii, Consiliere pentru anumite litigii, etc.
 
Multumim de asemenea si ii pomenim in rugaciunile noastre pe toti cei care au sprijinit si sprijina lucrarea Bisericii noastre respectand indemnul Sfantului Iacob “Credinta fara fapte este moarta”

 Cu frateasca si pastoreasca iubire,  Va asteptam iubiti frati si surori intru Domnul Nostru Iisus Hristos la ceremonialul religios cuprinzand:

Slujba de Sfintire (Tarnosire) a Bisericii noastre, Sfanta Liturghie si Trecerea prin Sfantul Altar al Bisericii atat de catrebarbati cat si de catre femei pentru sarutarea Sfintei Mese, care se vor desfasura in ziua de 20 iulie 2013, hramul Sfantului Prooroc Ilie Tesviteanul, de la orele 07:30.
 
De asemenea, va invitam sa ne rugam impreuna si in seara zilei de vineri 19 iulie, incepand cu orele 18:00, cand puteti aduce pomelnice pentru pus la Sfanta Masa.
 
Parinte paroh,
Preot Ilie Costescu